مکتب انحرافی سای‌بابا

یکی از مکاتب مهمی که در شرق به سرعت گسترش پیدا کرد و مرید‌های زیادی را جذب کرد «مکتب انحرافی سای‌بابا» بود، سای بابا افکار انحرافی زیادی داشت و بیشتر سعی داشت از بین مسلمانان و مسیحیان مرید جمع کند، این در حالی است که آموزه‌های وی کاملا با ادیان آسمانی خصوصا با دین مبین اسلام منافات دارد. در ذیل به مواردی از افکار انحرافی وی اشاره می‌شود.

 

۱-تناسخ: یکی از پرچم‌داران تناسخ سای‌بابا بود، وی اعتقاد داشت انسان بعد از مرگ روحش در جسم دیگر حلول پیدا می‌کند. بر این اساس پیش‌گویی کرده بود که در سن ۹۶سالگی این جسم خود را ترک خواهد کرد و هشت سال بعد روح او در جسمی دیگر در شهر میسور به بدن فردی دیگر منتقل خواهد شد. در حالی که خداوند متعال با مرگ وی، میان حقیقت و دروغ بزرگی که گفت،‌ یازده سال فاصله انداخت.

 

۲-پلورالیسم عرفانی: وی معتقد بود همه ادیان‌های موجود حقند و به طور مساوی از صحت بر خوردار می‌باشند لیکن دین ساختگی خود کامل‌ترین آنهاست! این در حالی بودکه وی اجازه نمی‌داد مریدانش به ادیان دیگر گرایش پیدا کنند و اصولا از چنین حقی برخوردار نیستند!

 

۳-شعبده و جادو: یکی از شاخصه‌های اصلی مکتب انحرافی سای‌بابا که به واسطه آن میلیون‌ها انسان را به خود جذب کرده است، استفاده از جادو و شعبده بوده است که البته در این مسیر از هیچ‌گونه تقلبی فروگذار نکرده است و فریب‌های خود را تحت عنوان قدرت‌الهی تبلیغ می‌نمود. فیلم‌های مستند بسیاری در نقد و آشکار نمودن فریب های سای بابا ساخته و منتشر شده است.

 

پایگاه فرق ادیان و مذاهب

/ 0 نظر / 11 بازدید