فراخوان حمایت از حجاب توسط زنان بی حجاب

به گزارش خبرگزاری آلمان، سیاستمداران چپ‌گرا و شخصیت‌های برنامه‌های نمایشی سوئد نیز در میان معترضانی هستند که با راه انداختن "فراخوان حجاب" در توییتر تصاویر با حجاب خود را در اعتراض به حمله به یک زن مسلمان باردار منتشر کرده‌اند.

 

پلیس در جستجوی شاهدان این رویداد است، رویدادی که از آن به عنوان "جنایت از سر تنفر" یاد می‌شود و موجی از اعتراض را در فضای مجازی در پی داشته است.

 

روز پنج‌شنبه (۲۳ اوت/ ا شهریور) بیشتر از ۲ هزار زن سوئدی عکس‌های محجبه خود را در همین رابطه به انتشار رسانده‌اند.

 

شبکه اجتماعی "فیس بوک" هم در ارتباط با این موضوع صفحه‌ای دایر کرد. اما این صفحه که بیش از ۱۰ هزار کاربر را به خود جذب کرده بود پس از آنکه حامیان تبعیض جنسیتی و نژادپرستانه آن را مملو از کامنت‌های خود کردند بسته شد.

 

فوجان روزبه، یکی از سازمان‌دهندگان کمپینی که در حمایت از این زن مسلمان به راه افتاده به خبرگزاری فرانسه گفته است: «شمار جنایت‌های از سر تنفر علیه زنان مسلمان اخیرا زیاد شده است.»

 

سارا محمد، رئیس اتحادیه حمایت از قربانیان جرایم ناموسی در سوئد می‌گوید: «من از اعتراض به برخورد با این زن مسلمان حمایت می‌کنم، سخنرانی کرده و به تظاهرات می‌روم.»

 

اما منتقدان می‌گویند، این کمپین رنج زنانی که به اجبار مجبور به رعایت حجاب اسلامی می‌شوند را کم‌‌اهمیت می‌کند.


فوجان روزبه که یک زن سوئدی و ایرانی‌تبار است پیش از این رویداد خود حجاب را رعایت نمی‌کرد، پس از حمله به زن مسلمان یادشده روسری به سر کرده است. او می‌گوید: «این شیوه ما برای نشان دادن همبستگی با زنان مسلمانی است که با تحقیر و آزار روبرو می‌شوند.»

 

خانم روزبه می‌گوید، زنان مسلمانی که حجاب اسلامی را رعایت می‌کنند در سوئد و کشورهای اروپایی هم‌چنین با این خطر فزاینده روبرو هستند که استخدام نشوند.

 

او ادامه می‌دهد، این گرایش رو به افزایش است، چرا که کسی "این تهدید" را جدی نگرفته است. به عقیده فوجان روزبه، رسانه‌هایی که تصویری منفی از مسلمانان ارائه می‌کنند، به خشونت علیه آنها و به ویژ‌ه زنان مسلمان محجبه دامن می‌زنند.

 

لازم به ذکر است روز جمعه ۲۵ مرداد، در منطقه فارستا در نزدیکی استکهلم زن مسلمان بارداری مورد حمله یک ناشناس قرار گرفت. ضارب حجاب این زن را پاره کرده و با بیان جملاتی نژادپرستانه سر این زن را به اتومبیلی می‌کوبد، به گونه‌ای که این زن هوشیاری خود را از دست می‌دهد.

 

یک روز بعد از این واقعه فوجان روزبه و چند زن دیگر کمپینی را در حمایت از این زن ترتیب می‌دهند، کمپینی که به سرعت حامیان زیادی را به خود جلب می‌کند.

 

راه‌اندازان این کمپین خواستار آن شده‌اند که امنیت زنان مسلمان در سوئد تضمین شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید