آشنایی با قرآن؛ سوره مبارکه«هود»

یازدهمین سوره از سوره های کلام الله مجید سوره هود [نام یکى از پیامبران الهی] است.

 

هود(ع)نام پیامبرى است که بر قبیله عاد مبعوث گردیده است.این قبیله در اثر عدم قبول دعوت حضرت هود(ع) و سر آمدن مهلت الهى، دچارعذاب الهى شدند و از بین رفتند.

 

 

محل زندگی قوم عاد

حدود ۷۰۰ سال قبل از میلادِ حضرت مسیح(ع) در سرزمین احقاف(1) (بین یمن و عمّان، در جنوب عربستان) قومی زندگی می‌کردند که به آنها قوم عاد می‌گفتند. زیرا جدّشان شخصی به نام «عاد بن عوص» بود و حضرت هود(ع)نیز از همین قوم بود و عاد بن عوص، جدّ سوم او به شمار می‌آمد. قبل از آنها نیز قومی به نام «قوم عاد اول» وجود داشته‌اند که در آیه ۵۰ سوره نجم، به عنوان «وَأَنَّهُ أَهْلَکَ عَادًا الْأُولَى؛ و هم اوست که عادیان قدیم را هلاک کرد.» نام برده شده‌اند.

 

خداى سُبحان، براى قوم "عاد" پیامبرى از خودشان برانگیخت به نام "هود" که از جنبه نَسَب به "عبدالله بن رباح بن خلود بن عاد بن عوص بن ارم" مى ‏رسید و "خلود"، نام یکى از قبایل "عاد" بود که برخى از تاریخ نگاران آنها را یازده قبیله دانسته‏ اند.

 

 

محتوای سوره هود

علاوه بر یادى که از هود - پیامبر قوم عاد - در آیات 50 تا 60  سوره هود شده، این سوره مشتمل بر معارف الهى و احکام و عبادات، و آغاز و فرجام خلقت مى‏ باشد و از آیه 25 تا 45 سرگذشت مفصل نوح پیامبر و همچنین سرگذشت صالح و لوط و شعیب و موسى نقل شده است.

 

این سوره 123 آیه دارد و در سال 9 بعثت در مکه نازل شده است. پیامبر فرموده: سوره هود مرا پیر کرد. این بخاطر آیه 112 است که خدا دستور به استقامت مى‏دهد.

 

 

فضیلت سوره

روایت از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: «هرکه سوره هود را قرائت کند ده برابر تعداد کسانی که به حضرت نوح ایمان آورده اند یا تکذیبش کرده اند و نیز به تعداد موافقان و مخالفان حضرت هود، صالح، شعیب، لوط، ابراهیم و موسی به او پاداش داده خواهد شد و چنین کسی در رستاخیز سعادتمند خواهد بود.»(2)

 

امام باقر علیه السلام فرموده اند: «هر که این سوره را در هر جمعه قرائت نماید، خداوند در روز قیامت در زمره پیامبران مبعوث خواهد شد و گناهانش به او شناسانده نخواهد شد.»(3)

 

 

آثار و برکات سوره

1) افزایش نیروی بدنی

 از امام صادق علیه السلام نقل شده است: «هرکس این سوره را بر پوست آهو بنویسد و آن را همراه خود داشته باشد خداو.ند به او نیرو و یاری عنایت می کند و اگر صد مرد با او مبارزه کند خداوند ایشان را یاری کرده و پیروزشان می کند و هر کس او را می بیند می ترسد.»(4)

 

2) برای جلوگیری از خطرات دریایی

برای حفظ کشتی از خطرات دریایی آیه 41 این سوره را بر لوحی نوشته و بر جلوی کشتی نصب کنند.(5)

 

3) برآورده شدن حاجات

جهت هر حاجتی سوره هود را 13 بار بخواند. (6)

 

 

 

 

پی نوشت ها :

(1)واژه احقاف از ریشه «حقف» به‌معناى برآمدگى و انحنا است که تپّه‌هاى منحنى شن، خمیدگى پشت شتر و دیگر حیوانات و خمیدگى هلال ماه.از کاربردهاى مشهور آن به‌شمار مى‌رود. احقاف در نقش صیغه جمع، به مجموعه تپّه‌هاى شنى در بیابان‌هاى کویرى اطلاق شده، براى دیگر گونه‌هاى برآمدگى زمین به‌کار نمى‌رود.

(2)مجمع البیان، ج5، ص239

(3) ثواب الاعمال، ص106

(4) تفسیرالبرهان ج3 ص75

(5) المصباح کفعمی، ص455

(6) درمان با قرآن ص45

 

/ 0 نظر / 11 بازدید